Responsive Web Design

Przystosowanie strony do urządzeń mobilnych

Strony mobilne to najogólniej rzecz ujmując witryny które są dostosowane do wyświetlania na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych takich jak telefony, smartfony czy też tablety. W obecnych czasach coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń przenośnych do wyszukiwania informacji, produktu czy też usług w internecie. Z tego chociażby powodu warto własną stronę dostosować do wyświetlania na tego typu urządzeniach. Tym bardziej po wprowadzeniu ze strony Google zmiany 'mobile-first indexing' która w pierwszej kolejności weryfikuję wersję mobilną witryny. Istnieją dwie możliwości by dopasować własną stronę do wersji mobilnych: utworzyć wersję alternatywną pod nowym adresem lub stworzyć responsywną wersję strony.

RWD

Strona responsywna to najprościej rzecz ujmując strona która automatycznie skaluje się do rozdzielczości danego urządzenia i jest najlepiej przystosowana pod profesjonalne pozycjonowanie strony. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne zarówno dla użytkowników jak i właściciela strony. Tego typu strony dostosowują się nie tylko do danego urządzenia ale także do różnego rodzaju przeglądarek. System pobiera dane o urządzeniu i przeglądarce i na tej podstawie dostosowuje takie elementy jak grafiki czy też rodzaj czcionki.

Zalety RWD

Do zalet tego typu rozwiązania oprócz faktu że nasz serwis wyświetla się poprawnie praktycznie na każdym urządzeniu należy dodać fakt, iż z reguły zachowywana jest także cała zawartość tekstowa oraz jego funkcjonalność. Kolejnym plusem jest to że w takim wypadku posiadamy jeden panel do zarządzania treścią co przekłada się na szybszą aktualizację oraz wprowadzanie niezbędnych zmian. Takie rozwiązanie posiada także zalety z punktu widzenia pozycjonowania. Strona wyświetlana jest pod jednym adresem co rozwiązuje problem duplikacji treści między dwoma wersjami a także nie ma konieczności wdrażania przekierowań adresów w zależności od urządzenia. Dodatkowo wprowadzane optymalizację wykonuje się tylko dla jednej wersji.

Wady RWD

Do wad tego rozwiązania można zaliczyć dłuższy czas realizacji oraz jego koszt. Wydłużony jest także czas testów dla poszczególnych urządzeń. Z reguły waga takiej strony jest także większa niż w przypadku tworzenia wersji dedykowanej tylko urządzeniom mobilnym. W niektórych wypadkach wymagana jest także rezygnacja z części elementów dla urządzeń o niższych rozdzielczościach.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę aktualne trendy wyszukiwań oraz zmian wprowadzanych ze strony Google, strona mobilna to praktycznie konieczność. Wersja responsywna posiada szereg zalet które przemawiają za jej zastosowaniem, zwłaszcza w przypadku gdy decydujemy się na całkowitą zmianę serwisu. Natomiast dysponując odpowiednim budżetem warto skorzystać z tego rozwiązania także w przypadku gdy chcemy jedynie dostosować aktualną wersję serwisu.